Türk Tasarımcıdan Olağanüstü Bir İtfaiyeci Kaskı

Sponsor Bağlantı

İtfaiyecilik hiç şüphesiz dünyanın en zor mesleklerinden biri olarak ekstra bir yetenek, çaba ve ilgiyi hak eden bir görev alanı. İşi sadece yangın söndürmekten ibaret olmayan bu mesleğin önemli bir kısmı da arama kurtarma faaliyetlerinden oluşuyor. Arama kurtarma işlerinde saniyelerin bile ne kadar önemli olduğunu ülke olarak birçok kez çok acı tecrübelerle öğrendik.

fireman_helmet

Eğitimli personelin yanısıra teknolojinin bütün nimetlerini kullanan ekipmanların da hayat kurtarmada ne kadar kilit öneme sahip olduğunu söylemeye gerek yok kanımca. Buradan yola çıkan endüstriyel tasarımcı Ömer Ömeroğlu C-thru adını verdiği bu olağanüstü itfaiyeci kaskını tasarlamış.

fireman_helmet2

İlk bakışta bilimkurgu filminden fırlamış bir figürü anımsatan bu kaskta yangın ortamında rahatlıkla arama kurtarma işlemi yapmak için her türlü detay düşünülmüş. Özelliklerini kısaca sıralamak gerekirse:

-Oksijen tüpü bağlantısı kullanıcıyı rahatsız etmeyecek ergonomik bir tasarımla ağız bölgesine yerleştirilmiş. Hemen iç kısmında bulunan kablosuz mikrofon ile iletişim kolaylığı sağlanıyor.
-Göz kısmını çevreleyen ekranın üstünde bulunan termal kamera, entegre projektör ile birlikte yaralıların tespitini kolaylaştırmanın yanısıra dışarıdan içeriye içeriden dışarıya anında bilgi akışı da sağlayabiliyor.
-Kaskın kulak kısmına yerleştirilen gürültü engelleyiciler sayesinde yardım çığlıklarının duyulmasını kolaylaştırmak amaçlanmış
-Bina içinde daha rahat hareket edebilmek ve girişi-çıkışı daha kolay bulabilmek kaskın üst kısmındaki projektörlerden alınan güzergah bilgisinin göz kısmına yerleştirilen monitöre yansıtılması düşünülmüş.

fireman_helmet6

Geçtiğimiz yıl Uluslararası Tasarım Mükemmelik Ödülü’ne layık görülen bu harika ürünü için tasarımcı Ömer Ömeroğlu’nu tekrar tebrik ederken inşallah seri üretime geçildiğini de görürüz diyoruz.

fireman_helmet5

fireman_helmet7

fireman_helmet3

fireman_helmet4

Yorum Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 comments