Dünyanın En Güzel Merdivenleri

Sponsor Bağlantı

Merdivenler, insanların yüzyıllardır yükseklere erişmek için kendi zekasıyla ortaya koyduğu güzel bir icat. Tarihsel gelişimine bakıldığında taşta toprağa topraktan tahtaya oradan da metal merdivenlere geçildiğini görüyoruz. Ancak insanoğlu hiçbir zaman bir nesneyi sadece gerçek işleviyle kullanmamış mutlaka onu farklı bir şeye dönüştürecek şeyler uygulamıştır. Bu çaba basit süslemelerle başlamış trabzan işlemeleri, heykeller derken modern sanata kadar devam etmiştir. Günümüzde de özellikle büyük şehirlerde merdivenler birer sanat eseri gibi işlenerek şehir kültürüne katkı yapan önemli sanat objelerine dönüşmüş durumda.

Son yıllarda ülkemizde de örneklerini gördüğümüz renkli merdivenler bu akım çerçevesinden değerlendirilebilir. Hatırlarsınız ne yazık ki İstanbul’da rengarenk boyanan merdivenlere bile siyasi bir anlam yükleyip estetik yönünü görmek istemeyenlerce bir gecede yeniden griye boyamıştı. Neyse ki sonradan boyanmış bir merdivenin kimseye zararı olmadığı anlaşıldı da bu anlamsız inatlaşma son buldu.

Ülkemizdeki renkli merdiven macerası ne kadar tatsız başlamışsa dünyadaki örnekleri bir o kadar güzel. Kimi zaman basamaklara yapılmış hoş bir peyzaj çalışması ile kimi zaman ise harikulade portreler aracılığıyla birer sanat eserine dönüştürülen dünyanın en güzel merdivenlerinden bir kuple derleme yaptık. Umarız beğenirsiniz.

İstanbul renkli merdivenler

İstanbul’daki renkli merdivenler

Sicilya, İtalya

Yorum Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir